Митар з психологією силовика, або Що потрібно знати про Михайла Мишустине

Мытарь с психологией силовика, или Что нужно знать о Михаиле Мишустине

Інженер, хокеїст, відданий виконавець… Які ще характеристики дають майбутньому главі уряду Росії Михайла Мишустину, DW з’ясовувала в експертів.

Об этом сообщает http://vestnik-jurnal.com

У четвер, 16 січня, Держдума більшістю голосів схвалила призначення Михайла Мішустіна прем’єр-міністром Росії. Напередодні Мішустін, на той момент глава Федеральної податкової служби (ФПС), був запропонований президентом РФ Володимиром Путіним на посаду глави уряду після розпуску кабінету Дмитра Медведєва, про який стало відомо незабаром після проголошення щорічного президентського послання Федеральним зборам. DW зібрала основні факти про наступника Медведєва.

Кар’єрне зростання Мішустіна: від комп’ютерів до податків

Михайло Мішустін не є представником “пітерської команди” – він народився в Москві в березні 1966 року. У 23 року закінчив Московський станкоінструментальний інститут (СТАНКИН) за спеціальністю “Системи автоматизованого проектування”. У 1992 році – аспірантуру. Кандидатську і докторську дисертації Мішустін захистив набагато пізніше, обидві праці присвячені оподаткуванню. Кандидатська – на тему “Механізм державного податкового адміністрування в Росії” – була захищена у 2003 році, докторську (“Стратегія формування майнового оподаткування в Росії”) – ще сім років.

Мытарь с психологией силовика, или Что нужно знать о Михаиле Мишустине

Михайло Мішустін і Дмитро Медведєв – майбутній і колишнього глави уряду РФ

По закінченні вузу Мішустін почав працювати в Міжнародному комп’ютерному клубі (МКК) – громадської некомерційної організації, ним же і утвореної. Компанія, за даними ЗМІ, займалася поставками комп’ютерної техніки різним структурам. На офіційному сайті йдеться про те, що, коли МКК замислювався, “метою була інтеграція російських і іноземних комп’ютерних технологій, а точніше – залучення західних передових інформаційних технологій в СРСР”.

Далі слід майже трирічний пробіл у біографії майбутнього прем’єра. А в 1998 році він зайняв посаду заступника керівника Державної податкової служби Росії. З березня 1999 по березень 2004 року був заступником міністра з податків і зборів. Піку своєї кар’єри на податковій ниві Мішустін досяг в 2010 році, коли очолив ФНС.

Сім’я і захоплення нового прем’єра

Дружина Мішустіна Владлена Юріївна – на десять років молодшою за чоловіка. Вона зареєстрована в держреєстрі індивідуальних підприємців (ІП) з 2008 року. В якості основного виду діяльності вказана організація роботи танцмайданчиків і дискотек, як додаткові – роботи барів, виробництво одягу та аксесуарів, фільмів, організація концертів, а також надання перукарських послуг. У 2013 році діяльність її ІП була припинена. Відомо також, що Мішустіна була співзасновником ЗАТ “Міжнародний комп’ютерний клуб”, ліквідованого в 2016 році.

Доходи Владлены Мишустиной в 2,5 рази перевищують доходи чоловіка. Згідно декларації, за підсумками 2018 року вона заробила 47,7 млн рублів, глава ФНС – майже 19 млн. Майно в декларації не зазначено, однак, за даними ЗМІ, подружжя володіють будинком на Рубльовці і квартирою на Тривимірному валу, які записані на “Російську Федерацію”. У Мишустиных троє дітей. Глава ФНС захоплюється спортом – грає в хокей в Нічній хокейній лізі і є вболівальником ЦСКА.

Виходець з ФНП це майже силовик

Оцінюючи професійні досягнення майбутнього прем’єра, в числі головних експерти називають широке впровадження IT-технологій в податковій сфері, в тому числі в самій ФНС, яку колеги Мішустіна часто називають цифровий корпорацією.

Мытарь с психологией силовика, или Что нужно знать о Михаиле Мишустине

За останні п’ять років збирання податків в Росії зросла на 36,5%

Як заявив DW керівник Економічної експертної групи Овсій Гурвич, “цифровізація, проведена за час роботи Мішустіна, дозволила істотно скоротити відхилення збирання податків, зокрема податку на додану вартість (ПДВ)”. Всього за останні п’ять років збирання податків в Росії зросла на 36,5% (на 6% – в 2019-му). Крім того, експерт нагадав, що функцію збору соціальних внесків передавали від ФНС до соціальних фондів (у 2010-му) і назад (в 2017 році): “Коли її повернули у ФНС, стало очевидно, що вона збирає їх краще”.

Сам Мішустін не раз заявляв, що досягнення ФНП – результат спільної роботи декількох відомств, у тому числі Мінфіну, Росфінмоніторингу, Федерального казначейства і безпосередньо уряду. “ФПС приписують такі заслуги, як введення податку для самозайнятих, проте вони лише реалізують ідею, ФНП сама нічого не може пропонувати”, – додав Гурвич. Інші експерти також вказують на те, що Мішустін – в набагато більшому ступені хороший виконавець, ніж стратег.

“Люди не люблять митарів”

За словами економіста Михайла Хазіна, це класичний виконавець без фантазії: “Його особисті погляди не грають ніякої ролі, він людина упертий в своєму прагненні виконувати завдання, технічно підкований, адже він інженер. Економіки він не знає, не розуміє і не повинен”.

За словами Хазіна, прагнучи виконати завдання щодо підвищення податкових зборів, “Мішустін задавив колосальну кількість реальної економічної активності”, зокрема малий і середній бізнес. Як вважає Економіст, Путін зупинив свій вибір саме на Мишустине, оскільки прийшла пора відмовитися від ліберального курсу, який призвів до падіння президентських рейтингів, особливо після пенсійної реформи.

“Люди не люблять митарів. Можливо, спочатку вони будуть дивитися на Мішустіна насторожено, але, якщо він почне викорчовувати ліберальну команду, до нього будуть ставитися добре”, – прогнозує економіст. У тому, що новий прем’єр буде і далі чітко слідувати всім інструкціям понад, Хазін не сумнівається: “Податкова служба формально не силова, але в реальності це силовик. Інші люди туди не потрапляють”.

Технічний прем’єр на недовгий термін?

Колишній начальник валютного управління Центробанку, керівник “Національного проекту розвитку” Андрій Черепанов також вважає, що причина успіху Мішустіна полягає в його абсолютній лояльності влади і покірливому виконання всіх указів: “Ймовірно, в цьому криється секрет його настільки довгого перебування на керівній посаді в одному і тому ж федеральному відомстві”.Джерело статті: “http://povin.com.ua/268388-17-01.html”